fbpx

   Ustawienia systemowe w biznesie

Ustawienia Hellingera systemowe w biznesie 

Każda firma, organizacja, jej otoczenie (kontrahenci, wspólnicy, kooperanci, stakeholders) to pewien system. System zależności oficjalnych i system ukrytych dynamik.

Ustawienia systemowe Hellingera, które pierwotnie powstały dla rozwiązywania problemów mających swoją genezę w systemie rodzinnym, mają obecnie szerokie zastosowanie w biznesie. Okazuje się, że zasady systemowe działają z całą mocą także w firmach i organizacjach.

Więcej o samych metodach ( link ).

Chodzi tutaj o nieuświadomione  ukryte dynamiki, w których wszyscy- działy firmy, klienci, dostawcy biorą udział.

Dynamiki ukryte, szczególnie wewnątrz firmy mają istotny wpływ na pozycję firmy na rynku,  zaangażowanie pracowników lub jego brak, skuteczną komunikację lub jej brak.

Poprzez szybkość, skuteczność metody ustawień systemowych   menedżerowie  mogą otrzymać bezcenne informacje- o tym, czego nie widać, co ukryte, na co nikt nie chce popatrzeć, a wpływa na kondycję firmy.

Mogą uzyskać informacje o nieświadomych procesach, które bardzo realnie wpływają na wyniki w firmie.

Skutki obecnych procesów, które poprzez ustawienia możesz zidentyfikować, pokazują się w niedalekiej przyszłości.

Twoja firma jako system

W Twojej firmie są starsi, młodsi, założyciele, wykluczeni, kozły ofiarne, ratownicy, zbawiciele, podżegacze, pijawki, matki polki, po świętnicy, biorcy, samozwańczy królowie 😊, „prawdy i przekonania”, które dominują w organizacji, pomimo oficjalnych deklaracji wartości.

Drugie dno, tajemnice, niedopowiedzenia, zdrady, polityczki, koterie, ukryte schematy i dynamiki zachowań. Tak jest prawie wszędzie, z większym lub mniejszym nasileniem.

Kiedy zaczniesz się baczniej przyglądać to zauważysz, że ukryte dynamiki przyczyniają się bądź do wydajnej pracy firmy i jej efektywnego zakotwiczenia na rynku, bądź powodują wewnętrzne konflikty, brak zaangażowania w pracę, niezdolność do klarownej komunikacji, niechęć klientów i w konsekwencji porażkę przedsięwzięcia.

I mogą powodować wiele dobrego, realne wartości, szczerą motywację, prawdziwe zaangażowanie. Zależy na jakich wzorcach, programach i poziomie świadomości są zakotwiczone.

Pytanie- co przeważa u Ciebie?
Naprawdę. A nie na raportach, życzeniach, obrazkach i deklaracjach.

Każdy pracownik wnosi swoją historię, swoje wzorce energetyczne, to dobre i to trudne o sobie. I zawsze na głębokim poziomie to wszystko do siebie pasuje w organizacji.
Pasuje w sposób uwikłany. Nieefektywnie, często sabotujący działania, plany, cele firmy.

Często kluczem do rozwiązania problemu jest osoba głównego szefa, właściciela, założyciela firmy.
Wiecej– zakładka – o szefach…

Ustawienia systemowe pokazują „ukryty porządek, ukrytą dynamikę”, które stoją za tymi sytuacjami.

Pozwalają szybko przyjrzeć się, dostrzec owe ukryte schematy i dynamiki, poza logicznymi analizami. I wspierają logiczne analizy.

I prowadzą do szybszych i efektywnych rozwiązań.

Wynik takiego ustawienia ułatwia wprowadzanie zmian, obranie właściwego kierunku, wspiera procesy decyzyjne, pracę zespołową.
Doskonale wspiera i zapoczątkowuje proces zmiany, planowania projektów, relacji z klientami, planowania ścieżek rozwoju pracowników, szkoleń kompetencyjnych.

Właściciel, prezes jako kluczowy element układanki

Jesteś właścicielem, prezesem, dyrektorem.

Pełnisz kluczową funkcję w firmie.

Ty zatem jesteś największym  źródłem, przyczyną problemów w firmie, i jesteś kluczowym rozwiązaniem.

I niezależnie od przyjętych doskonałych metod, modeli, procesów i procedur, kiedy Ty nie jesteś w sobie poukładany, spójny, harmonijny, sprawy idą wolniej, nieefektywnie, istnieje wiele cichego sabotażu w organizacji.

Skąd wiem?

Bo widziałam, obserwuję. 23 lata w tej pracy i setki szefów, prezesów. Dziesiątki projektów rozwojowych, projektów zmian.

Jedni unikali wzięcia odpowiedzialności za siebie, szukali tylko metod zewnętrznych.

Nieliczni – sami siebie stawiali do odpowiedzialności, zaczynali od siebie. Tym szło lepiej, harmonijnie, wartko a spokojnie. Zyskiwali autentyczne zaangażowanie pracowników, bo sami się angażowali, zyskiwali szacunek, bo sami go mieli dla siebie i innych. Zyskiwali lepsze wyniki, bo sama stawali do odpowiedzialności za swoje wyniki życiowe. Za tym szły wymierne wyniki w firmie.

Tu był zawsze fundament.

Polecam też badania Instytutu Gallupa na temat roli bezpośredniego przełożonego na efektywność , zawarte w bestselerowej książce Marcus Buckhingam i Curt Koffman, Po pierwsze- złam wszelkie zasady. Co najwięksi menedżerowie na świecie robią inaczej.

Wysoko pozycja w hierarchii  to honor i odpowiedzialność jednocześnie.

To Ty nadajesz energii firmie, zespołowi, działowi.

To Ty. Od Ciebie zaczyna się każdy problem w firmie z ludźmi.

To dobra informacja.

Bo masz  olbrzymi i efektywny wpływ na tą sytuację.

Poprzez siebie, siebie, a także siebie.

To Ty poprzez zajrzenie , uzdrowienie swoich osobistych wzorców, schematów, programów, które pozornie nie maja nic wspólnego z biznesem poruszysz koło zamachowe realnej pozytywnej transformacji w Twojej firmie.

Bez Ciebie, to si nie uda. jesteś tu najważniejszy.

 

 

Przyjrzyj się sytuacji w swojej firmie, czy...
 • Jest w jakimś zastoju, albo ” kręci się w kółko”?
 • Firma nie rośnie, mimo planów, inwestycji, podejmowanych zmian.
 • Pieniądze nie płyną, albo wyciekają na nagłe i niespodziewane wydatki.
 •  Istnieje duża rotacja pracowników, zwalniają się, nie angażują się w cele firmy, tak jak Twoim zdaniem powinni?
 • Klienci odchodzą, nie płacą, trudno się ich zdobywa.
 • Inwestycje rozpadają się.
 • Nie możesz dograć się ze wspólnikiem. Ciągle coś  nie pasuje we współpracy. Zgrzyta. Miewasz nawet poczucie, ze lepiej by było bez niego, a z drugiej strony  wiesz, że spółka jest potrzebna.
 •  Są kradzieże i oszustwa w firmie.
 • Mają miejsce gry i rozgrywki, spychotechnika,zamiast realnych  i efektywnych działań.
 • Twoje, właściciela zmęczenie, wyczerpanie, ” manie dosyć” i  gonienie resztką sił – bo wszak  Ty odpowiadasz za wszystko osobiście.
 • Czy zdarzało Ci się, że mimo logicznych analiz  i logicznych decyzji, sprawy szły zupełnie swoim torem? Że wymykały się spod kontroli, mimo zabezpieczenia wszelkich opcji?
 • Powtarzały się te same niechciane sytuacje? 

 

Korzyści z ustawień systemowych

Dzięki ustawieniom systemowym szefowie i managerowie firm uzyskują bezcenne informacje o procesach, których być może jeszcze nie widać, ale których skutki ujawnią się w najbliższej przyszłości.

 

A to pozwala na wcześniejsze reakcje. Są to informacje o źródłach zagrożeń, ale i możliwych kierunkach rozwoju. Ustawienia systemowe pomogą w ocenie pracowników, sensowności i zasadności stanowisk i funkcji. ustawieniami systemowymi można wesprzeć procesy decyzyjne, negocjacje, przyjrzeć się i uzdrowić ” chore relacje- nadużywanie firmy, nadmiarowe zabieganie o klientów, nakłady i inwestycje w klientów  niewspółmierne do  wyników.

Co istotne? Poprzez przekierowanie energii problemu / procesu w kierunku rozwiązania, bardzo często następują samoistne  rozwiązania. Ustawienie pomaga i sugeruje korzystne rozwiązania sprawy.

Jak na dłoni widać mechanizmy i przyczyny trudności, takich jak – spadki motywacji, konflikty w firmie, wydłużone cykle zadłużania klientów,  konflikty pomiędzy działami, dynamikę i energię poszczególnych zespołów, relacje: szef – podwładni.

 

Jak przebiega ustawienie

Jak przebiega ustawienie- Spotkanie indywidualne

 

 W czasie spotkania indywidualnego pracuję z wybranym tematem/ tematami. Pracujemy na figurkach, krzesłach lub innych rekwizytach, które można umieścić w przestrzeni. Ustawienie takie porusza energię, daje wgląd w sedno sprawy i pomaga w naprowadzeniu na właściwe działania.

 

Spotkania grupowe/ warsztaty/ ustawienia w organizacji.

 

To ciekawy sposób na rozwiązanie sprawy, kiedy zaangażowani w proces są wszyscy zainteresowani.To odważna metoda, odkrywająca i docierająca do zakrytej prawdy.Grupa ustawia się intuicyjnie i zawsze, ale to zawsze odzwierciedla ukryte schematy w firmie.

 

Dodatkowe korzyści z warsztatów w firmie.

 

 • Poszerzenie świadomości (rozwój osobisty) pracowników.
 • Odkryjesz i rozpoznasz prawdę, której nie widać.
 • Odzyskanie wzajemnego zaufania, oczyszczenie atmosfery.
 • Rozwiązanie konfliktów w organizacji.
 • Porządkowanie relacji, przepływu informacji w firmie.
 • Lepsze podejmowanie decyzji.

Skontaktuj się ze mną-jeśli chcesz porozmawiać, w jaki sposób moje specyficzne talenty połączone z wiedza biznesową mogą być przydatne dla Twojej firmy i Ciebie.

3 + 7 =